Ziyaretçi Formu
Bize Ulaşın

534-

Konut Fiyatı Artışında Türkiye Dünya Şampiyonu

December 09,2015 0 comments

11

Konut fiyatı Türkiye’de hızlı artıyor. Ama kimse bu hızla Türkiye’nin ev fiyatı artışında dünya şampiyonu olacağını tahmin etmezdi. Son 1 yılda ev fiyatları yüzde 20’ye yakın artan Türkiye, uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank’ın son raporunda Hong Kong’u geride bırakarak 1.liğe yükseldi. Böylece dar gelirli ailelerin ev alamadığı gerçeği de tescillendi.

Türkiye, uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank’ın yayınladığı ev fiyatı artış oranları (Global House Price Index) endeksinde birinci sıraya yükseldi. Son 5 yıldır endekste ilk 5’te yer alan Türkiye, Hong Kong’un birinciliğini ele geçirerek şampiyonluğu devraldı. Ev fiyat artış hızının en fazla Türkiye’de yaşandığını mimleyen yeni rapor, Türkiye’de dar gelirli ailelerin neden ev alamadığına da açıklık getirdi. Türkiye’de yaptığı birçok konuşmada konut sektöründe fiyatları arsa ücretlerinin şişirdiğini belirten uzmnlar mdetrekaresi 2 bin liradan ucuz evlerde ise üretim yok denecek kadar az. Uzmanlar, bunun tersine çevrilmesi için önce devletin planlama yapması gerektiğini kaydediyor.

GELİŞEN ÜLKELERDE DE TÜRKİYE

Türkiye ekonomik yapısı itibarıyla Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika, Güney Afrika ve Endonezya ile eşleştiriliyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden Brezilya’da 3,2 milyar dolarlık fona sahip Paladin Realty Partners LLC’nin üst yöneticisi Ricardo Raoul, “Büyük şehir Rio çok hassas bir dönemden geçiyor. Talep azalırken, stoklar artıyor.” ifadelerini kullanıyor. Ancak Brezilya’da Konut fiyatı artışı son bir yılda yüzde 3 seviyelerinde gerçekleşmiş durumda ve bu haliyle Dünya sıralamasında 34. sırada. Gelişmekte olan ülkelerin çoğu ilk 10’da yer almıyor. Türkiye ise 1. Ancak Türk inşaat sektörünün patronlarına göre Türkiye’de konut fiyatı artışı taleple doğrudan orantılı. Özellikle yabancı talebinde  artış olduğuna dikkat çeken patronlar, yurtiçinde de konut sektörünün hatırı sayılır bir sadık müşterisi bulunduğunu belirtiyor.

Yorum